email: redakcja@radiokrakow.pl | telefon: 12 200 33 33
01/18/2013

Chrzanów: Jest wniosek o ogłoszenie upadłości Fabloku

Zarząd firmy złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłosci Fabloku. Może to oznaczać koniec najstarszej w Polsce fabryki lokomotyw. Zaklad działał od 1919 roku. Pracę może stracić nawet 400 osób.
Posłuchaj protestujących pracowników Fabloku
Fablok był potentatem w produkcji lokomotyw. Fot. M. Mędela


Czy to koniec najstarszej fabryki lokomotyw w Polsce? Zarząd spółki Fablok z Chrzanowa skierował do sądu wniosek o upadłość. Teraz sąd musi ocenić dokumenty i wyznaczyć syndyka. Maria Pitala prezes Fabloku mówi Radiu Kraków, że zakład utracił płynność finansową. Długi Fabloku sięgają kilkunastu milionów złotych.

"Złożenie tego wniosku jest dla nas osobistą tragedią. Identyfikujemy się z tą fabryką, pracujemy tutaj od lat. Uważamy, że ta spółka nie powinna ulec likwidacji. Posiada rynek zbytu, warunki technologiczne i doskonałą kadrę" - tłumaczy Radiu Kraków prezes firmy.

Problemem są jednak pieniądze. Jesienią ubiegłego roku Fablok znalazł inwestora strategicznego. To zarejestrowana na Cyprze polska firma z branży kolejowej. Inwestor obiecał nowe zlecenia i dokapitalizowanie firmy 20 milionami złotych. To pozwoliłoby spłacić długi i rozpocząć produkcję. Skończyło się jednak na obietnicach.

"Straciliśmy zaufanie do inwestora.Jeżeli jednak na konto spółki wpłyną obiecane pieniądze, wniosek będzie można wycofać" - dodaje Maria Pitala.

Zdaniem nowego inwestora złożenie wniosku o upadłosć Fabloku uniemożliwia dokapitalizowanie spółki. Jak czytamy w oświadczeniu spółki Fomes Holdings Limited : "złożony przez obecny zarząd wniosek o upadłość likwidacyjną, uniemożliwia rozpoczęcie realizacji wcześniejszych zapowiedzi dotyczących dokapitalizowania Fabloku i realizacji nowych zleceń od potencjalnych kontrahentów".

Dodatkowo inwestor zarzuca zarządowi, że ten nie dopuścił nowego właściciela do posiedzenia walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Tymczasem według prezes firmy, nowy właściciel nie dopełnił procedur prawnych i z powodu nieterminowego wpisania do tzw. księgi akcjonariuszy, nie mógł wziąć udziału w obradach.

Od 7 stycznia w Fabloku trwa protest załogi. Pracownicy przychodzą do firmy, ale nie rozpoczynają pracy. Domagają się wypłaty zaległych wypłat. Pracownicy pieniędzy nie otrzymują od sierpnia ubiegłego roku. Zaległości sięgają już 4 milionów złotych. Firma zalega też z płatnościami wobec ZUS-u, urzędu miasta i banków.

Multimedia - galeria zdjęć: Lokomotywy z Fabloku. Fot: www.fablok.com.pl ( 4 )

Fablok to najstarsza w Polsce fabryka lokomotyw. Powstała w 1919 roku. Przez wiele lat była potentatem w produkcji lokomotyw i maszyn budowlanych. Zatrudniała kilka tysięcy osób. Obecnie pracowników jest niespełna pół tysiąca. Teraz zakład zajmuje się głownie remontami lokomotyw i produkcją podzespołów do ich produkcji.

(Marek Mędela)

Komentarze + dodaj komentarz

2013-02-28 17:55:04 Andrzej Wronek
obserwator
ludzie ratujcie tę firmę, bo gdzie indziej Was tak szybko do roboty nie wezmą. Ale prezesów to pilnować strasznie, tak radzę patrząc z boku
2013-02-18 17:02:57 andi
Praca
Lepiej się ratować już teraz a kasę i tak wypłacą jak updaną. Przecież jak można pracować za ... darmo. A z każdym miesiącem zapłata oddla się coraz bardziej... Więc?
2013-01-19 19:07:24 rej
upadlosc
pewnie inwestor tez jest winny rozwaleniu calej produkcji pol roku wczesniej ,doprowadzeniu do zwolnienia fachowcow z produkcji,zerwanie ze wszystkimi kontrahentami czy dezorganiazacji pracy calego zakladu przez zwalnianie nie tych co trzeba , zeby rodzinke zostawic jak najdluzej , a rodzinka liczna + znajomi.
2013-01-19 16:21:59 GLODNY
STRAJK
PANI PREZES NIE POWIEDZIAŁA KTO NAROBIŁ TYCH DŁUGÓW , PRZECIEŻ NIE INWESTOR , A TEN INWESTOR TO CO ZROBIŁ , TERAZ PRZYSŁAŁ SWOICH PRZEDSTAWICIELI DO ZAŁOGI JAK DOWIEDZIAŁ SIĘ O WNIOSKU, A JAK MY PRACOWNICY GŁODUJEMY OD 4 MIESIĘCY TO TEGO NIE WIDZIAŁ? DLACZEGO DO PRACOWNIKÓW NIE PRZYSZEDŁ W 1 DNIU STRAJKU ???
wróć do góry